Kust vaadata Jalgpalli EM 2021?

Jalgpalli EM 2020 oleks tegelikult pidanud toimuma juba eelmisel suvel, kuid koroonapandeemia tõttu lükati seda aasta võrra edasi. Turniiri kuupäevad jäid mullusega võrreldes sisuliselt samaks – kui 2020. aastal oleks EM väldanud 12. juunist 12. juulini, siis sel aastal peetakse jalgpalli EM-i avalahing 11. juunil, finaal toimub aga pühapäeval, 11. juulil.

Teist jalgpalli EM-i järjest on finaalturniirile pääsenud 24 meeskonda – seega näeme sarnaselt viie aasta tagusele kuue alagrupiga turniiri, kus edasi 16 parema sekka ehk play-off’i pääsevad ka mõned oma grupis kolmanda koha saanud võistkonnad.

Jalgpalli EM 2020 otseülekannete õigused on Eestis nii televisioonis kui internetis ERR-i käes – kõik 51 kohtumist tuuakse rahvustelevisiooni vahendusel Eestis televaatajateni otsepildis nii telekanalitel kui ka ERR-i spordiportaalis.

Sealjuures oli mõned aastad tagasi päris tugevalt õhus võimalus, et Eestis ikka ja jälle ETV käes olnud suurvõistluste otseülekannete õigused lähevad hoopis erakanalite kätesse, ent Eesti Jalgpalli Liidu sekkumine hoidis õigused siiski ERR-i käes: alaliidu tehtud 900 000 euro suurune rahasüst aitas ERR-il jalgpalli EM teleõigused enda kontrolli all hoida ning keelt limpsanud erakanalid pika ninaga jätta.

Kõik kohtumised on ERR-i kanalitel nähtavad ja kuulatavad eestikeelse kommentaariga, ent osad mängud, mille ülekanded on ETV+ kanalil, on saadaval ka venekeelsete kommentaaridega. Sellisteks mängudeks on näiteks alagrupikohtumised Šveits-Türgi, Ukraina-Austria, Venemaa-Taani, Horvaatia-Šotimaa, Rootsi-Poola ja Saksamaa-Ungari.

Arvestades, seda, et üle tüki aja on Eestis koroonaviiruse olukord taas jõudnud suhteliselt mõistlikule tasemele, on viiruse leviku takistamise piiranguid valitsuse tasandil pisut tagasi tõmmatud. See annab mõistagi võimaluse jalgpalliülekannete näitamiseks ka erinevatele pubidele, baaridele, restoranidele ja spordibaaridele üle kogu Eesti. Parim, suurim ja mugavaim on mõistagi mänge vaadata Kristiine keskuse O’Learyse spordibaaris Betsafe Arenal, kus sinu päralt on mitmed suured ekraanid, mugav viis toitu ja jooke tellida, hea seltskond ja mugavad diivanid ja toolid!

Eriti kasulik on O’Learyse Betsafe Arenal mänge vaadata 20.-23. juunini – just siis toimuvad jalgpalli EM 2020 alagrupiturniiri viimase vooru kohtumised, kus kõikidel mänguaegadel toimub kaks kohtumist korraga. Mõlemas matšis toimuvat võib olla korraga pisut keeruline jälgida, kuid mitmete ekraanidega varustatud Betsafe Arenal on sellised võimalused olemas ning nii ei jää otsepildis nägemata mitte ükski võtmemoment või oluline värav!

Hea on tõdeda ka seda, et televiisorist jalgpalli EM ülekandeid vaadates ei pea enam lootma kunstlikult tekitatud publikuhäältele: kõikides linnades, kus kohtumised peetakse, on staadionile lubatud vähemalt viiendik või neljandik areeni mahutavusest, mis tähendab, et reaalsete fännide kaasaelamine saab taas olema helipildis aukohal.

Jalgpalli EM kommentaatorid: kes ERR-is mängud meieni toovad?

Kuivõrd ERR toob Eesti televaatajateni kõik 51 kohtumist, on neil vaja ka palju kommentaatoreid, sest turniiri graafik on väga tihe ning hõlmab endas palju kohtumisi. Suures plaanis ei ole siinkohal jalgratast hakatud leiutama – stuudiovestlust juhib peaaegu iga päev Aet Süvari (kolmel korral teeb seda Alvar Tiisler), põhikommentaatorite kolmik on sama nagu viimastel suurturniiridel harjunud oleme: Tarmo Tiisler, Kristjan Kalkun ja Alvar Tiisler. Alvar Tiisler on ühtlasi endale saanud au kommenteerida ka finaalmatši.

Abikommentaatoriteks on ERR-il samuti peamiselt tuttavad näod ja hääled: Marko Pärnpuu, Marko Lelov, Norbert Hurt, Indrek Zelinski, Ingemar Teever, Joel Indermitte, Aivar Pohlak, Mati Pari, Marti Pähn, Markus Jürgenson, Mihkel Uiboleht ja võib-olla veel keegi. Palett on seega lai ning peaks igaühele midagi pakkuma.

Lisaks sellele on ERR peaaegu igapäevaselt kell üheksa õhtul eetrisse toomas huvitavat projekti: „Jalgpallistuudio“ nimeline saade on sisuliselt iga kord uue saatejuhiga, kes ei ole sealjuures otseselt jalgpalliinimene, vaid tuntud hoopis muult alalt. Nii saavad selle stuudio saatejuhina oma võimaluse näiteks Reet Linna, Tarmo Maiberg, Anu Välba, Toomas Luhats, Elo Ellermaa, Andrei Titov, Mirko Ojakivi, Bert Järvet ja paljud teised. Saab olema huvitav näha, mida meile selle saatega pakutakse: tõenäoliselt üritatakse sellega köita ka jalgpallikaugeid inimesi, mis võib tähendada seda, et mängude eel ja ajal toimuv stuudio sisaldab ka rohkem sisulist analüüsi kui tavaliselt.

Suur osa EM-i kohtumisi on eetris ETV2 kanalil.