Jalgpalli EM-i ajakava

Jalgpalli EM 2021 ajakava

Kui esialgu pidi EURO 2020 toimuma eelmise aasta suvel 12. juunist 12. juulini, siis juba eelmise aasta märtsis saadi koroonapandeemia puhkedes aru, et finaalturniir lihtsalt tuleb edasi lükata, sest muud valikut ei ole. Kuuldavasti kaaluti korra isegi seda, et turniir nihutada aasta lõppu, kuid see oleks liialt häirinud klubihooaega – seetõttu lükati kogu turniir koos kõikide mängudega peaaegu täpipealt aasta võrra edasi – seega toimubki tänavune jalgpalli EM 11. juunist 11. juulini. Kuu aega jalgpallipidu!

Heidame siinkohal pilgu peale valikule kohtumistest, mida ei tasu alagrupiturniiri ajal kindlasti maha magada. Milliste kohtumiste ajaks tuleks võtta vaba päev või sootuks puhkus?

Kõik kellaajad on Eesti aja järgi.

11. juuni kell 22.00
Türgi – Itaalia
A-alagrupp, Rooma

Suurturniiride avamängud on tavaliselt ikka meile pakkunud vägevaid vaatemänge, suuri üllatusi või uhkeid elamusi. Kes ei mäletaks siis näiteks 2004. aasta EMi avalahingut võõrustajamaa Portugali ja Kreeka vahel, mille kreeklased üllatuslikult 2:1 võitsid ning sellega üllatusi pungil turniirile sobiva avapaugu andsid? Muide, EURO 2004 on siiani ainus suurturniir, mille esimeses ja viimases mängus on vastamisi olnud täpselt samad meeskonnad.

Nagu tavaliselt, on ka seekord avamängus üheks osapooleks võõrustajariik, kuid kuna seekord on neid riike palju, siis tuli teha valik – ning valik langes Itaalia kasuks, kes saab avamatšis vastamisi minna ohtliku Türgiga. Kuigi mõlemad meeskonnad näitasid märtsikuistes valikmängudes suhteliselt head minekut, võib siin panustamisel ehk väärtust otsida just türklaste koefitsientide seast, kes kogusid ilusa võiduga Hollandi üle kõvasti enesekindlust. Türgi võidukoefitsient selles mängus on aprilli alguse seisuga Betsafe’is lausa 8,20!

12. juuni kell 19.00
Taani – Soome
B-alagrupp, Kopenhaagen

Meie põhjanaabrite soomlaste suurturniiridebüüti tuli sealsetel jalgpallisõpradel oodata oi-oi kui kaua ning koroonapandeemia tõttu aastakese veelgi, kuid nüüd on see lõpuks käes – ning esimene kohtumine leiab aset Skandinaavia sõbra Taani vastu taanlaste enda kodutandril. Kas üliheas hoos taanlased sõidavad Soomest lihtsalt üle või peavad külmavereliste soomlaste närvid suurel hetkel vastu? Taani on igatahes selles mängus päris suur soosik ning Betsafe’is on nende võit selles kohtumises turniiri eel saadaval koefiga 1,49.

13. juuni kell 22.00
Holland – Ukraina
C-alagrupp, Amsterdam

C-grupi eeldatavate soosikute duellis saab esimest korda aimu, milleks on sel turniiril võimeline Hollandi koondis – tasub meelde tuletada, et enne seda matši pidas Holland viimati EM- või MM-finaalturniiril mõne kohtumise aastal… 2014, kui Brasiilias toimunud MM-il võideti pronksimäng. See on seitse aastat tagasi! Vahepeal tõsise madalseisu üle elanud hollandlastel on nüüd pead tõstnud uus lubav põlvkond, kes alustab turniiri võidumõtetega. Puudulik suurturniirikogemus võib aga Hollandi peale avamängus panustamisel teha pisut ettevaatlikuks: koefitsient, et Ukraina seda mängu ei kaota, on saadaval näiteks päris magusa 2,47-ga.

14. juuni kell 22.00
Hispaania – Rootsi
E-alagrupp, Bilbao

2008. ja 2012. aastal Euroopa meistriks tulnud Hispaanial on veel meeskonnas mõni üksik mängija, kes ka toona tegusid tegi ning väga laia tipuga koondisena alustavad nad iga suurturniiri eesmärgiga see võita. Viimased kolm suurturniiri on aga neil aia taha läinud – ning seekordses avamängus on neil vastas ühtlane ja üllatusvõimeline Rootsi, kes on vastupidiselt hispaanlastele suhteliselt värskelt suurturniiril õnnestunud. Siin võib samuti üllatustulemus õhus olla – koef, et Rootsi seda kohtumist ei kaota, on Betsafe’is 3,05.

15. juuni kell 22.00
Prantsusmaa – Saksamaa
F-alagrupp, München

F-alagrupi ehk surmagrupi avamäng Ungari ja Portugali vahel toimub küll paar tundi enne seda kohtumist, kuid 15. juunil on kõik pilgud suunatud just nimelt Prantsusmaa ja Saksamaa duellile, kus vastamisi on kaks viimast maailmameistrit. Kas Joachim Löw suudab oma viimasel suurturniiril Saksamaa peatreenerina mängijatest maksimumi välja pigistada või lõpeb juunikuu sakslastele taas häbipisarates? Avamängust sõltub igatahes päris palju – koefitsientide järgi on soosikuks märgitud koduväljakueelist nautida saavad sakslased (võidukoef 2,66), kuid väga hea väärtusena paistab siinkohal just valitseva maailmameistri Prantsusmaa võidukoefitsient 3,00.

16. juuni kell 16.00
Soome – Venemaa
B-alagrupp, Peterburi

Soome avamängust juba mõne sõnaga pajatasime, kuid ka soomlaste teine kohtumine on väga märgiline, sest see peetakse ammuse vaenlase Venemaa vastu. Kindlasti meenutatakse selle kohtumise eel ajakirjanduses kaheksakümne aasta tagust Talvesõda ning kired aetakse matši eel lõkkele. Soomlaste kahjuks peavad nad alagrupis esimesed kaks kohtumist pidama vastase koduplatsil (ning kolmanda Belgia vastu!), nii et taas on keeruline näha, et nad suudaksid siit võidupunkte võtta – ent raskeks võidakse venelaste elu ikka teha. Samas paistab siin Venemaa võidukoefitsient päris hea väärtusega olevat – Betsafe’ist saab selle kätte koefitsiendiga 1,68. 

18. juuni kell 22.00
Inglismaa – Šotimaa
D-alagrupp, London

Ajaloolistest mängudest rääkides – D-alagrupis on juba alates loosimise hetkeks palavalt oodatud kohtumist vanade rivaalide Inglismaa ja Šotimaa vahel. Teadupoolest pidasid just need kaks võistkonda omavahel ka läbi aegade kõige esimese koondistevahelise jalgpallimängu ning ajaloo jooksul on omavahel kohtutud 113 korral, mida on rohkem kui ühelgi teisel paaril maailma jalgpallis. Suurturniiril pole me šotlasi aga näinud juba 1998. aasta MMist saati – nooremale põlvkonnale on see üldse esimene kord Šotimaad nii väärikas seltskonnas näha. Ajaloost on see kohtumine igatahes pungil ning võib arvata, et motivatsioonist ei tule puudust kummalgi satsil.

23. juuni kell 22.00
Portugal – Prantsusmaa
F-alagrupp, Budapest

Mõelda vaid – see oli juba viis aastat tagasi, kui Ederi lisaajavärav Portugalile Pariisis Euroopa meistritiitli tõi. Ja just Prantsusmaa vastu! Surmagrupis on iga kohtumine kulla hinnaga ning eriti oluliseks võib eelmise EM-finaali korduslahing osutuda just siin, kui tegemist on viimase alagrupivooruga. Jah – neljast alagrupist pääseb edasi ka kolmanda koha meeskond, kuid sellest hoolimata on pinged siin suured, ükskõik millised varasemad tulemused ka olnud poleks.

Olgu siin ära märgitud ka jalgpalli EM ajakava play-off lahingute kuupäevade ja kellaajade koha pealt:

Kaheksandikfinaalid

Laupäev, 26. juuni
2A vs 2B – kell 19.00, Amsterdam
1A vs 2C – kell 22.00, London

Pühapäev, 27. juuni
1C vs 3D/E/F – kell 19.00, Budapest
1B vs 3A/D/E/F – kell 22.00, Bilbao

Esmaspäev, 28. juuni
2D vs 2E – kell 18.00, Kopenhaagen
1F vs 3A/B/C – kell 22.00, Bukarest

Teisipäev, 29. juuni
1D vs 2F – kell 19.00, Dublin
1E vs 3A/B/C/D – kell 22.00, Glasgow

Veerandfinaalid

Reede, 2. juuli
VF1 – kell 19.00, Peterburi
VF2 – kell 22.00, München

Laupäev, 3. juuli
VF3 – kell 19.00, Bakuu
VF4 – kell 22.00, Rooma

Poolfinaalid

Teisipäev, 6. juuli
PF1 – kell 22.00, London

Kolmapäev, 7. juuli
PF2 – kell 22.00, London

Finaal

Pühapäev, 11. juuli
Finaal – kell 22.00, London